21.Yüzyılda Teknoloji

teknolojiTeknolojinin insan hayatında çok önemli bir yerinin olduğu kuşkusuz. Gelişen teknoloji haberleri hayatımızı yaşamını yönlendirdiği gibi birçok alışkanlıklarımızı ve ihtiyaç alanlarımızı değiştiriyor. Örneğin bilgisayar ilk çıktığında askeri alanlarda büyük monitörlü çok yer kaplayan bir teknolojiyken günümüzde ise her evde neredeyse olmazsa olmazlardan yer kaplamayan bir teknoloji oldu. Bu teknoloji artık her alanda iletişimi ve hesaplama mantalitesiyle her sektörün iş gücünü, yükünü çok azaltmış ve zaman olarak da bu sektörlere katkı sağlamıştır. Bu vaz geçilmez teknoloji bütün dünyada artık küçükten büyüğe herkesin sahip olduğu bir araç haline geldi.

Teknolojiden bahsederken bunu sadece bilgisayarla sınırlandırmak olmaz. Teknoloji bugün dünyanın her bir yerinde farklı farklı alanlarda insanlık için büyük bir nimet. İnsanların iletişimi artık dünyada nerde olursa olsun sıkıntı olmaktan çıktı. Daha önceleri sadece ses ile iletişim olurken, bugün gelişen teknolojiyle hem ses hem de görüntülü konuşma yapabiliyor. İnsanlar teknolojinin bu ve bu gibi günden güne gelişmesiyle dünya farklılıkları ve bu farklılıklara göre yaşamayı daha ne kadar görecek bakalım. Görünen o ki gelişen bu teknoloji dünyada ucu bucağı görünmeyen bir çizgi gibi.

Dünyada günden güne gelişen teknolojinin iletişim sektöründeki payı çok. İletişim gelişen teknolojiyle farklı farklı ortamlardan farklı farklı alanlara çok çabuk olabiliyor. Bugün yediden yetmişe herkes bu teknolojinin doğurduğu sosyal medyayı tanıyor biliyor ve her alanda kullanıyor. Görüntüde bu insanlık için çok güzel bir şeymiş gibi geliyor, fakat bunu her geçen gün çocukların, evlerde bir ailenin ne kadar zarar gördüğünü çevremizde ve haberlerden izleyerek görüyoruz. Artık dünyada insanlar monotonlaşmış hayatlarından dolayı can sıkıntısından ve bu teknolojinin yaydığı radyasyondan birçok hastalıkla karşılaşıyor. Çocuklar artık sokak kavramını bu yüzden unutup eskiden olduğu gibi arkadaşlıkları bu teknolojik aletlerle yapıyor. Bu türlü arkadaşlıklarında çocuklar üzerindeki etkisini sosyal medyadan ve haberlerden sık sık görebiliyoruz.

Göründüğü üzere teknoloji dünyada her geçen gün geliştikçe, bu gelişimin insanlığa hem faydasının hem de zararının olduğunu görüyoruz. Daha öncede yazımızda söyledim üzere tabi ki teknoloji iletişim ile sınırlı değil. Bunlar dünyada gelişen bu teknolojinin sadece küçük bir parçası. Dünyayı saran her geçen gün geliştirilen teknolojiyi insanlar zamanı israf etmeden çocukları robotlaştırmadan kullanılırsa teknoloji insanlık için büyük bir nimettir.

Yorumlar

İlk yorum yapan siz olun