Akıllı Telefonlar Neden Isınıyor?

Akıllı Telefonlar Neden IsınıyorAkıllı telefonlarda kısa sürede şarj bitme sorununun yanı sıra ısınma problemleri de yaşanmaktadır. Cep telefonlarında meydana gelen bu ısınmalar, el yakmayacak derece olduğunda kullanıcıları tarafından önemsenmemektedir. Fakat akıllı telefonlarda gözlemlenen bu ısınma problemi çok ilerlediğinde patlamalara neden olarak, yaralanmalara neden olabilir. Cep telefonlarının ısınmasında birçok etmen rol oynar. Birçok nedeni olan ısınmanın incelenerek bulunması gerekir.

Akıllı Telefonunuz Neden Isınıyor?

Bir cep telefonu kullanıyorsanız öncelikle şarj aletinden bataryaya, kulaklıktan USB kablosuna kadar orijinal olanını kullanmalısınız. Yan saniyede üretilen ve orijinallere göre daha uygun fiyatlara satılan bu tarz cep telefonu aksesuarları akıllı cep telefonunuzun ısınmasına yol açıyor olabilir. Bunun dışında arka planda açık bıraktığınız bir oyun veya uygulamada geçici olarak cep telefonunun ısınmasına yol açar. Aynı zamanda şarj bitiren arka planda açık program bırakmak cep telefonu performansını düşürmektedir. Çünkü siz kullanmasanız bile telefon o uygulama için güç harcamaktadır. İşiniz bittiğinde arka planda açık kalmayacak şekilde uygulamaları kapatmayı ihmal etmeyin. Bunun dışında kılıfınızda cihazın ısınmasını sağlıyor olabilir.

Ne Yapmalı?

Özellikle şarj aleti ve bataryanıza özen göstermeniz gerekiyor. Cihazınızı şarj ederken uygun voltajı vermeyen şarj aletleri fazla elektrik yükleyerek evinizde yangın çıkmasına, cihazın patlamasına neden olabilir. Aynı şekilde nerede nasıl üretildiği bataryalarda ısınmada ilk sırayı almaktadır. Bu bataryalar uygun fiyatlı olsa da ömürleri kısa olduğu ve cihaz için uygun olmadığı için size daha büyük masraflar çıkarabilir. Haddinden fazla bir ısınma hissediyorsanız cep telefonu kılıfınızı çıkarın. Aşırı ısınmalar kılıftan kaynaklanmaktadır. Yüksek ısıya maruz kalan, kılıf nedeniyle kendini soğutamayan cihaz aşırı derecede ısınacaktır. Bunlara dikkat ettiğinizde cihazın eskisi kadar ısınmadığını kendiniz de tespit edebilirsiniz.

Yorumlar

İlk yorum yapan siz olun