Bir Saniye İle Hayatınız Alt Üst Olabilir

 1 sn ek  Astronotların yaptığı bir araştırmaya göre, dünyanın güneş etrafında dönüşü yavaşladı. Bu sizin için çok bir şey ifade etmiyor olabilir ama dünya saati için önemli bir sorun olarak gündemde yer aldı. Astronotların yaptıkları araştırmalara göre 30 Haziran 2015 tarihinde bu yavaşlamadan dolayı dünya saatine 1 saniye ilave edilmesi gerekiyor. Bu haber teknoloji dünyasında büyük yankı ve korkuya neden oldu. Çünkü bu 1 saniyelik farkı siz fark etmeseniz dahi, bilgisayarlarınız önemli ölçüde etkilenebilir.

1 Saniye Neden Ekleniyor?

Astronotlar dünya saatine 30 Haziran’ı 1 Temmuz’a bağlayan gece dünya saatlerine 1 saniye ekleyerek dünyanın güneş etrafında dönüş hızındaki yavaşlamaya ayak uydurmayı hedefliyor. Böylece hareketin yavaşlamasından kaynaklanan mevsim kaymaları 1 saniye eklenerek ortadan kaldırılmış, aradaki fark ortadan kalkmış olacak.

Teknoloji Uzmanları Endişeli

Teknoloji uzmanları, astronotların bu açıklamasından sonra büyük bir endişe içine girmiş bulunuyorlar. 1 saniyelik fark insanlar tarafından fark edilmese de özellikle bilgisayar gibi teknoloji aletler bu 1 saniyelik artışı arıza olarak algılayabilir. Teknolojik aletlerin üzerinde bu 1 saniyenin nasıl bir etki uyandıracağı bilinmediğinden, birçok yerde çok sayıda teknolojik cihazın arıza vermesinden korkuluyor. Bilgisayar sistemlerini çökertmeye kadar gidebilecek olan bu sorunun, nasıl aşılacağı merak ediliyor.

Dijital Kıyamet mi Kopacak?

Uzmanlar tarafından “dijital kıyamet” olarak açıklanan bu durum karşısında Google başta olmak üzere birçok teknoloji devi önlem almak için kolları sıvadı. Google gibi birçok firma 1 Temmuz’a sorunsuz girmek için bu tarihe kadar sistemlere milisaniyelik yüklemeler yapacak. Böylece sorunsuz atlatmayı planladıkları bu önemli tarihte Google başarılı olamazsa saniyelerle orantılı olarak büyük kayıp olacak.

Yorumlar

İlk yorum yapan siz olun