Cep Telefonlarını Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

cep telefonuCep Telefonlarını Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Hayatlarımızın vazgeçilmez parçası haline gelmiş olan cep telefonları yanlış kullanımlar sonrasında hayatımızı tehlikeye atmaktalar. Öyle ki; bilinçsiz ve dikkatsiz kullanımlar sonucunda birçok insanın çeşitli hastalıklara sahip olmasına sebep olmuşlardır.

Yanlış Nerede Yapılıyor? Cep telefonlarını kullananların dikkatsizlikleri ve bilgisizlikleri sebebiyle yaptıkları birçok yanlış bulunmakta. Dünya üzerinde hem gözle görülür hem de iç organlarda oluşturduğu hasarlar üzerine cep telefonu kullanım şekilleri üzerine birçok araştırma yapılmıştır. Ve araştırmalar göstermektedir ki; insanlar cep telefonlarını aldıklarından itibaren kullanma kılavuzlarını hiç okumamakta, okusalar da direktifleri hiç uygulamamaktalar.

Ortalama bir insanın cep telefonu kullanırken yaptığı yanlışlar;

 Orijinal aksesuar kullanmama

 Düzensiz ve yanlış şarj etme

 Telefon şarjda iken telefon ile konuşma veya telefonu kullanma

 Ergonomik koşulları göz önünde bulundurmaksızın uzun saatler telefonla oynama

 Uzun saatler boyunca telefonla mesajlaşma

 Telefonun şarjı tam bitmeden şarj etmeye çalışma şeklinde sıralanabilmektedir.

Birçok insan bu yanlışlara düştüğü için telefonlarının bataryaları ellerinde ya da yüzlerinde iken patlamış ve ellerinin/yüzlerinin yanmasına sebep olmuştur. Ayrıca uzun süre telefonu elinden bırakmayan insanların el parmaklarında eklem rahatsızlıkları hatta felçler oluşmuştur. Cep telefonuna uzun süre bakan insanların çoğunda da duruş bozuklukları ile birlikte göz hastalıkları görülmeye başlanmıştır.

Önlem İçin Neler Yapmalı?

Tüm bu sonuçlardan kendinizi korumak istiyorsanız cep telefonlarınızın kullanma kılavuzlarınıdikkatli bir şekilde okumalı ve kurallara uymalısınız. Ayrıca her ne sebeple olursa olsun telefonu uzun süre kulağınızda, elinizde tutmamalısınız. Telefonların yaydığı radyasyon hakkında yapılan bir deneyde iki telefon arasındaki yumurtanın piştiği görülmüştür ve böylesi etkiler bırakan radyasyonun bedeninize ne tür zararlar verebileceği açıkça ortadadır.

Yorumlar

İlk yorum yapan siz olun