Diz Üstü Bilgisayarlarda Isınma Problemi

Diz Üstü Bilgisayarlarda Isınma ProblemiDiz Üstü Bilgisayarlarda Isınma Problemi Diz üstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlarından sonra kullanım kolaylığı açısından daha çok tercih edilmeye başlandı. Televizyon izlerken, sahilde, havuz kenarında, toplantı salonundan ofise kadar her yerde elde taşınarak kullanılabilmesi tercih edilme sebeplerinin başında geliyor. Ancak kısa sürede ısınma durumu, pek çok kullanıcının canını sıkmakta.

Diz Üstü Bilgisayarlar Neden Isınır?

 Kullanım kolaylığı ve ergonomik olması açısından birçok insanın tercih ettiği diz üstübilgisayarlar alındıktan sonra kullanım ömürleri 1 yılı doldurmadan ısınma problemlerive yavaşlama, aniden kapanma gibi sorunlar ortaya çıkarabiliyorlar. Bu aksaklıkların diz üstü bilgisayarlar için en az 2 yıl dolmadan çıkmaması gerekmektedir. Fakat erken başlayan sorunların sebebi de kullanım hatası ya da bilinçsiz kullanımlardır.

 Diz üstü bilgisayar kullanıcılarının en çok yaptığı hata bilgisayarlarında bir internetsayfası üzerinde çalışırken aynı anda 15-20 tane sayfa açmaları, sonra bu sayfaları kapatmadan oyun sayfasına girmeleri ya da bilgisayarın biraz daha güç sarf ederek çalışması gereken programları açmaları, aynı anda da internet üzerinden veri

 Bilgisayarların işlemcileri bu kadar yükü aynı anda kaldırabilmek için tasarlanmıştır. Ancak her gün bu şekilde kullanılan bilgisayarlar erken deforme olacak ve ısınacaklardır. Isındıkça yavaşlayan bilgisayarlar kısır bir döngüye girecek ve yavaşladıkça da verilen komutları yerine getirmek için kendini zorlayacağından daha

Diz Üstü Bilgisayarın Isısını Düşürmek İçin Ne Yapmalı?

 Tüm önlemleri almış, daha dikkatli kullanıyor olmanıza rağmen bilgisayarlarınız hala  ısınma problemi yaşıyor ise bunun sebebi bilgisayarınızın içine fan kısmından dolan tozlardır. Bilgisayarlar; işlemcisi çalışırken daha uzun süre aynı verimde çalışabilmesi için fan ile kendiliğinden soğutulan bir sisteme sahiptirler.

 Isınma probleminiz çok fazla dosya açmamış ve bilgisayarınız üzerinde aynı anda birçok işlem gerçekleştiremiyorsanız ve ısınma probleminiz devam ediyorsa; diz üstü bilgisayarınızın kullanma kılavuzunda anlatıldığı üzere kasasını açarak fan kısmına ulaşmalısınız. Fan üzerinde biriken tozları nemli bir bez ile nazikçe temizledikten sonra açtığınız kasayı aynen yerine geri takmalısınız. Bu yöntem ile tozları da 4-5 ayda bir defa temizlerseniz bilgisayarınız daha uzun süreler aynı verimle çalışacaktır. Bu  işlemi yapmak istemezseniz de bilgisayarınızın servis sağlayıcısından bu işlemi yapmaları için yardım isteyebilirsiniz.

 Bir diğer problem kaynağı da yaz sıcaklarıdır. Özellikle yaz sıcaklarında diz üstü bilgisayarlarınızın daha çok ısındığını fark edeceksiniz. İşlemci çalışırken verimli çalışması için onu soğutmaya çalışan bilgisayar fanı; dışarıdan hava çekip soğutarak içeri üflemek amaçlı tasarlanmıştır. Ancak yaz aylarında daha sıcak olan hava, fanın çalışmasını zorlaştırmakta ve ısınmalara sebep olmaktadır. Bu problemin önüne geçmek için de bilgisayarlarınızı yaz aylarında soğutucu fanlar ile kullanmalısınız.

 Soğutucu fan kullananlar da; bilgisayarlarının temizliğine dikkat edip, aynı anda birden çok komut vermeden çalıştıklarında soğutucu fan ile fazlaca verim aldıklarını ve diz üstü bilgisayarlarının daha hızlı çalıştığını görecektedir.

Yorumlar

İlk yorum yapan siz olun