Drone Kaydı Nasıl Yapılır Yöntemi

İlk olarak askeri amaçlı olarak kullanılmaya başlayan Droneler artık ilk çıkış amaçlarından tamamıyla uzaklaşmış durumdalar insansız hava aracı teknolojisinin yaygınlaşmasının ardından yakın dönemde internet üzerinden satılan ürünlerin  Drone yardımıyla yapılması için büyük firmalar hatırı sayılı şekilde yatırım yapmaya devam ediyor. Diğer taraftan görüntü alamaya da yarayan hava araçlarını hakkında özel hayatı ve gizli kalması gereken şeyleri deşifre ettiği için son dönemde kimin elinde hangi güçte drone olduğunu kayıt almak isteyen Ülkeler bu anlamda Drone kaydı denen bir şey ortaya çıktı peki bu durum kimleri kapsıyor ,her Drone sahip kişi kayıt yaptırması zorunlu hangi şartlarda Drone kaydı yapmanız gerekiyor inceleyelim.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün talimatı üzerine resmi kayıt yaptırma zorunluğu uygulaması  başlatıldı.Kayıt zorunluluğu hava aracınızın kanatlarına göre değil ağırlıkları hesap edilerek kayıt yapılıyor.500 gram ve 25 kilogram arasında olan 2016 Yılından itibaren başlanan talimat ile birlikte kayıt yaptırmanız gerekiyor.

İlk olarak vereceğiniz bilgilerin eksiksiz ve doğru şekilde yazdığınızı kontrol edin yoksa başınız sıkıntıya girebilir.

                              Drone Kaydı Nasıl Yapılır Yöntemi

1  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından açılan internet sitesine giriş yaptıktan sonra kayıt işlemine başlayın.

2 İkinci adım olarak ”Hesap oluşturma”

3 Drone kaydı için e-postanıza hesap doğrulama işlemi için onay linki gönderilecek

4 Bu adımda girdiğiniz bilgilerden sonra İHA Kayıt Sistemi, pilotluk yeteneğiniz ve bilgileriniz hakkında sizi bazı işlemlere tabi tutmakta olup onay alırsanız sertifika, drone bilgileriniz ile üç ayrı fotoğraf olmak üzere sisteme ekleme yapabiliyorsunuz.

5 Son olarak sahip olduğunuz Drone satışa çıkarmak yada hurdaya çıkarmak isteseniz site üzerindeki bulunan foruma alıcının Tc Kimlik No giriş yapmanız gerekli.

Drone kaydı kesinlikle ticari amaçlar ile yapılan hava araçlarında kayıt zorunlu eğer drone ile fotoğraf yada video kayıt yaparak kazanç elde ediyorsanız kesinlikle kayıt ettirmeniz gerekli diğer durumda resmi site ile iletişime geçin

 

Yorumlar

İlk yorum yapan siz olun