WhatsApp Kullanırken Kelimelerinize Dikkat Edin!

whatsapp

Teknolojinin ilerlemesi, iletişim yollarının da çeşitlenmesine yol açtı. Artık genç nesil, bilgisayar, tablet veya akıllı telefonlarda bulunan uygulamalar aracılığı ile iletişime geçiyorlar. Bu iletişimlerin bir çoğu yazışma şeklinde olsa da, görüntülü veya aynı cep telefonu gibi sesli konuşma imkanları da sunuluyor. Fakat bu programlarda konuşurken, sinirlerinize hakim olun. Günlük hayatta sinirlendiğinizde kullandığınız argo ve küfürler WhatsApp yazışmasında kullanıldığında size cezai yaptırımın yolunu gösterebilir.

Küfür Etmekten Kaçının

Arkadaşınız, sevgiliniz veya herhangi biriyle yazışırken gerilmenize yol açacak bir durum ortaya çıktı ve uygun olmayan sözlerle hakaret ettiniz. İşte burada kendi başınızı yaktınız demektir! Sohbet yazılımları hakkında Birleşik Arap Emirlikleri tarafından bir karar alındı. WhatsApp başta olmak üzere birçok sohbet, yazışma sağlayan uygulamada küfürler ve argo tabirler para cezasına çarptırılacak.

Arap Emirlikleri Küfre Dur Diyecek!

Birleşik Arap Emirlikleri WhatsApp gibi birçok sohbet yazışmalarında sıklıkla yapılan argo, küfür ve müstehcen konuşmalara karşı para cezası kesmeye karar verdi. Para cezası 45.000 Pound yani Türk Lirası ile 180.000 TL olacağı öğrenildi. Bu konuda ipleri sıkı tutan ve mahkemelere bu konularda 500.000 DHS’YE kadar para cezası izni veren Birleşik Arap Emirlikleri, yabancılar içinse daha ağır cezalarda bulunabilecek. Bu suçu işleyen ve ülkelerinde bulunan yabancılar ülkeden sınır dışı edilebilecek. Bu kararın alınmasının ardından örnek bir davada verilen karar dikkatleri çekti. Bir hâkim, WhatsApp üzerinden meslektaşı olan bir kişiye küfürlü söylem yazması nedeniyle 43.569 sterlin para cezası kesti.

Yorumlar

İlk yorum yapan siz olun